Jsi hypersenzitivní?

Hypersenzitivita jiným slovem přecitlivělost, se týká více lidí, než si myslíme, až 20%. Není to vada, ani něco navíc. Někdy to naopak může být považováno za dar. Takový člověk je velmi vnímavý, vidí do druhých a nalaďuje se na jejich energii. Také je ale často zraněný, vyčerpaný smyslově a všei si bere osobně.


Často toto chování může být provázeno zvětšenou potřebou na vše reagovat, tzv. reaktivitou, což může být únavné pro obě strany. Přecitlivělí lidé mají rychle zraněné city, berou si vše více osobně a emoce prožívají hodně hluboce.

Já sama jsem hypersenzitivní, přišla jsem na to teprve nedávno. Zapadalo to do mého nevysvětlitelného vnímaní světa. Všechno prožívám 100x silněji než moje okolí, emoce se snaží se mnou cloumat, ať už ty krásné nebo ty bolavější. Žiju v extrému, nahoře nebo dole, něco mezi téměř neznám.

Číslování jako pomůcka se v tom vyznat

Tyto pocity si pro přehlednost čísluji, lákají mě prožitky v úrovni 100 (radost, wau, štěstí, vzrušení) a bojím se nechtěných 0 (smutek, úzkost, deprese, prázdnota). Občas mi projde se radovat i z 80, ale většinou „něco“ stále chybí do dokonalosti. Prostě honba za stovkou.

Hypersenzitivita v kombinaci se znamením panny je vážně radost 🙂 potřeba dokonalosti, perfekcionismus na maximu a neustálé analyzování a overthinking. Je to obrovský žrout energie, hlavně, když nejsem ve 100, což je většinu času, protože udržet se tam je, jako stát na provazu mezi mrakodrapy. Velmi vrtkavé, hodně náročné a téměř nereálné 🙂 Až časem mi došlo, že ten hon za stovkou mě tak vyčerpává, že když už jí zpocená dosáhnu, tak ta radost vydrží jen krátkodobě a už se ve mně něco poohlíží po dalším podnětu, který by mohl být vzrušující, jako další stovka. Je to vlastně jako se točit v kolečku, ven se nedostaneš a padneš únavou.

Moje sociální skupina si hrdě užívá 50, 60, 70 a 80, jako by to byly stovky, ale zase na druhou stranu neprožijí tu opravdovou chuť té mojí 100, pro ně by to byla asi 1000 :). JENŽE, tato skupina taky nepadá na 0 a nezažívá tyto velké extrémy, nebo tedy ne tak pravidelně. Jejich život je stabilnější, protože i jejich pocity a emoce takové jsou.

Jak z toho ven

Jednou jsem to zkoušela v autě, užívat si každý pohled, výhled, počasí, písničku, nechat to přicházet bez potřeby vyhledávat jen 100. Chvíli se starý vzorec snažil nutit jen ty nejkrásnější momenty spatřené okem, ale poté jsem to pustila (potřebu hledatjen 100) a najednou se vynořovaly obrazy jeden lepší než druhým. Jakmile jsem dala ocenění i osmdesátce, tak se zjevilo třeba dalších 20 takových hezkých. Ve výsledku jsem si to logicky odvodila, že je lepší zažít 20 osmdesátek než jednu udřenou stovku 🙂 Moje rada tedy zní, oceňuj to, co je okolo a bude se to množit, nelpi na 100, protože i 80 může být dokonalá a navíc je jich daleko víc, takže budeš daleko častěji radostnější.

Výhody hypersenzitivity

 • velká schopnost empatie
 • naladění se na druhé
 • prožitek do hloubky
 • velké citové bohatství
 • zvýšená potřeba pomoct druhým
 • prožitky na maximum

Nevýhody hypersenzitivity

 • přílišná reaktivita
 • klesající energie
 • pitvání se v detailech
 • srovnávání se s druhými
 • braní si všeho osobně
 • zranitelnost

Závěr

Jako všechno, má to své výhody i nevýhody, ale pokud je někdo hypersenzitivní, tak je to jeho součást a má to tak být. Je však dobré se s tím seznámit a naučit se s tím pracovat. Velké plus je přijetí toho, nejenom sebou, ale i okolím, zvyšuje to komfotní zónu. Ta je pro tyto jedince velmi důležitá, protože se často cítí zahlceně a v nekomfortu.

Každý tu svoji přecitlivělost prožívá v jiném tématu, podle vzorců a nastavení z dětství. Mě to naučilo brát ji jako dar, jinak bych například netoužila pomáhat druhým nebo bych se do nich nedokázala tolik vcítit. Je důležité filtrovat, aby člověk nebyl hned zahlcený všemi těmi vjemy a prožitky. Pomáhá dech, meditace, sprcha nebo jakákoliv aktivita.

Dále být na sebe hodný, to platí u všeho, ale tady o to víc, protože citlivost je v určitém smyslu zranitelnost, je dobré se tedy s péčí a něžností starat o to své velmi hyper nitro. 🙂

Pokud cítíš, že chceš toto téma více probrat nebo máš dotazy, neváhej mě kontaktovat.

https://www.sebe-laska.cz/kontakt/

2021-05-07T14:08:17+00:00