Jak poznám, že mám problém se sebeláskou?

Sebeláska je ten nejdůležitější vztah, který máme. Až z něj pak vychází všechny ostatní. Kdo se nemá dostatečně rád, nemůže to samé čekat od druhých. Všechno se sebou souvisí.

Lidé, kteří mají problém se sebeláskou trpí nedostatkem lásky, jsou uvnitř prázdní. Mají tendenci se upínat a vytvářet si závislosti jak na lidech, tak na čemkoli, co jim pomůže se cítit lépe a milovaněji. Hledají lásku ve vnějším světě, za kousek lásky a pochvaly by udělali cokoliv.

Vím to, byla jsem jednou z nich.

Hledat lásku u druhých je vrtkavé, stejně jako závislost. Dokud jsou zdroje lásky blízko, je nám dobře, ale co když vytoužený objekt přestane být nablízku? Propadáme panice, máme absťák, hroutíme se. Stává se z nás oběť.

Uvnitř nás je černo a pusto, někdy až nenávist a jediné, co potřebujeme, je napojit se na zdroj zevnějšku. Upínáme se na drogu, ale víte, jak to funguje, postupem času potřebujeme drogy více a více, už nás neuspokojí to, co dříve a my trpíme.

Závislost na lásce či droze se stává jediným naším tématem a motáme se ve stavech nadšení a deprese. Jedinou dlouhodobou cestou, jak se cítit milovaný stabilně, je dávat lásku sám sobě, naplnit nitro láskou a zásobit se sám, sebeláskou. Jedině pak ztrácíme závislost na druhých, už nejsme prázdní. Sebeláska je jako semínko, které když správně zaléváte a pečujete o něj, vyroste ve vás květina plná lásky. Láska je potom vidět nejenom uvnitř vás, ale zrcadlí se nám i od okolí. Zkrátka je pak vše plné lásky, protože vnímáte vše s láskou, tak se vám i zrcadlí ve vaší realitě.

Jak jsem řekla na začátku, pokud máte problémy se sebeláskou, máte problémy ve všech vztazích. Jelikož jsou pro nás vztahy prioritou a každý toužíme po harmonii, je potřeba začít u sebe.

Jak poznám, že mám problém se sebeláskou?

Jednoduše. Jestliže se naleznete alespoň ve dvou následujících bodech, signalizuje vám to, že máte problém se sebeláskou. Nebojte se, správnou sebelásku má menšina lidí. Jsou to ti, kteří měli štěstí na velmi kvalitní rodinné zázemí, nebyli terčem kritiky, pochyb či ponižování. Není nic výjimečného ani špatného si přiznat, že máme problém se sebeláskou, naopak díky tomu můžeme odstartovat léčebný proces. Jedině, když budeme mít zdravě rádi sami sebe, můžeme mít rádi i druhé a oni nás. Se zdravou sebeláskou se vám otevře láskyplnější život, za což trošku snahy myslím stojí.

P.S. Čím více máme rádi sebe, tím krásnější vztahy máme s druhými.

CO NENÍ SEBELÁSKA:

→ odmítáte své tělo a vnímáte jen své nedokonalosti a slabiny

→ žijete životy druhých a zapomínáte na sebe a své potřeby

→ odpíráte si touhy a radosti a nedovolíte si život plně užívat

→ kritizujete se před druhými a jim naopak přehnaně lichotíte

→ neumíte říct druhým NE a bojíte se říct svůj upřímný názor

→ nejste sami sobě oporou a neustále se podceňujete

→ trestáte se a viníte se za vše, co se vám nepodařilo

→ neumíte přijímat lichotky nebo jim nevěříte

Dva a více body značí problém se sebeláskou, čím více jich máte, tím méně sebelásky v životě máte. Nezoufejte, na nedávném semináři o vztazích se mi při otázce, kdo se má skutečně rád, přihlásili 3 lidé z 20, je to alarmující číslo, možná proto, že jsme vychováváni tak, abychom mysleli spíše na druhé než na sebe a své potřeby, jsme srovnáváni s druhými a než podporu a lichotky slýcháváme spíše kritiku a pochybování o nás. Pro některé z nás je přirozenější důvěřovat kritice na naši osobu než komplimentu, ano až tak daleko jsme došli v nesebelásce a pokřiveném vnímání své osoby.

Jakmile připustíte, že sebeláska je stejně důležitá jako láska ke druhým, máte vyhráno. Když najdete cestu sami k sobě, najdete klíč ke všem ostatním vztahům. 🙂 A to Vám moc přeji, protože je krásné žít v naplnění.

2018-03-02T15:42:35+00:00