Co znamená sebeláska?

Co znamená sebeláska?

Sebeláska💓 je základ.

💌 Základ pro zdraví, vztahy a seberealizaci. Základ pro bezpečí, stabilitu a uspokojení potřeb.

💌 Když nemáme dobrý vztah k sobě, nemůžeme ho mít k nikomu dalšímu. A naopak, když chceme mít krásné a zdravé vztahy, pak je potřeba začít u sebe. Je to kruh, který se uzavírá a nebo rozpadá. Záleží jen na nás, kolik pozornosti tomu dáme.

💌 Pokud si myslíme, že druhe milujeme, ale sebe současně moc nemusíme, nemůže tento vzorec fungovat. Je to jako by 1+1=3, nepravda. Pleteme si to s láskou z EGA, ale ta je plná podmínek, závislosti a neempatie. Láska ze 💓 může vzniknout pouze, když máme sami sebe rádi a máme z čeho rozdávat.

DŮLEŽITÉ JE UMĚT MÍT RÁDA NEJPRVE SAMA SEBE, ABYCH UMĚLA MÍT RÁDA DRUHÉ. 

Dlouho jsem věřila tomu, že mít se ráda znamená, že se na sebe s úsměvem podívám do zrcadla a řeknu si, jak jsem dnes krásná a úžasná. I když jsem se snažila odříkávat hezké mantry vůči sobě, nějak to nefungovalo déle než pár minut, než jsem zase k sobě a životu vyslala další jed.

Stále mi to nedalo a chtěla jsem se dozvědět více o tom, co ta sebeláska vlastně je. Hltala jsem knihy o sebevědomí, sebeúctě a o všem, co tomu bylo podobné. Po všech těch letech vzdělávání se a sebepoznání jsem to konečně pochopila. Už vím, co znamená mít se ráda. Jupí! 👏

To je ale jen 1. krok. Je potřeba projít všemi kroky a věnovat se tomu denně, je to jako hygiena, když se nemyjeme smrdíme, stejně tak, když se sobě nevěnujeme, tak se sobě ztrácíme. 

JAKÁ JE MOJE DEFINICE SEBELÁSKY?

Záměrně jsem rozdělila slovo na dvě části SEBELÁSKA. Znamená to vnímat SEBE s LÁSKOU.

Co je to láska? Tomu už na rozdíl od sebelásky každý rozumíme. Je to přijetí, opora, trávení času s radostí, obejmutí, kompliment, důvěra.

Láska, každý po ní touží, oslavuje ji a hledá ji na každém svém kroku. Většinou si pojíme s citem k ostatním lidem, ale proč se bojíme cítit lásku sami k sobě? Sebeláska je schopnost přijímat sebe bez podmínek, umění se pohladit, podpořit a dát si vše, co čekáme, že nám dají druzí.

Jak často se chválíte? Kolikrát denně se umíte ocenit? Pochválit se, že jste dnes příjemně vstali, byli pracovití a stihli uvařit večeři? I naprosto běžné činnosti či situace mohou být důvodem pro dobrý pocit. Každý takový dobrý pocit, který ze sebe máme, zvyšuje naši hodnotu. Sebe-hodnota určuje výši našeho sebevědomí, odvahy a zrcadlí to, co si k nám druzí mohou dovolit. Svoji vlastní hodnotu si můžeme dát jen my sami. Nikdo jiný. 

Představte si, že byste sami k sobě přistupovali jako k dítěti nebo kamarádovi, byli byste k nim také tak hrubí a kritičtí jako sami k sobě? Určitě neříkáte ostatním, jak jsou dnes oškliví, tlustí nebo že stojí za nic, ale vás kritik uvnitř vás tímto shazuje neustále, je to tak?

Člověk, který se má rád si nenechá ubližovat, umí říkat NE beze strachu, líbí se mu vlastní tělo, lichotky jsou mu příjemné a nemá problém dát přednost svým potřebám před druhými. Řídí se heslem: Čím více lásky dáváš, tím více dostáváš, a také tím více ti zůstává.“ Dává lásku druhým, ale i sobě a ví, že jinak bude prázdný a bude závislý na lásce od druhých.

Jak se začít mít rád/a? 

Buďte na sebe hodnější. Dovolte si odpočívat, když jste unavení. Dovolte si najíst se a napít, pokud je to potřeba vašeho těla. Poslouchejte vaše srdce a ne jen vaši hlavu. Chovejte se k sobě vlídně. Chovejte se k sobě tak. jak byste chtěli, aby se k vám choval někdo, kdo vás má skutečně rád.

Nevím, JAK na to, chci od tebe Adélo pomoct… 

2020-04-18T13:31:16+00:00